Sprężarki śrubowe dają znacznie większe możliwości, niż mogłoby się wydawać. Chociaż są znane jako urządzenia niezwykle wydajne, energooszczędne i trwałe, o dużej części ich zalet zazwyczaj się nie mówi. W dzisiejszym artykule przedstawimy sposoby na pełne wykorzystanie potencjału sprężarek śrubowych. Dowiedz się, co robić, by jeszcze bardziej usprawnić systemy ze sprężonym powietrzem.
Dlaczego warto wybrać sprężarki śrubowe?
Sprężarki śrubowe są chętnie wykorzystywane w systemach przemysłowych i produkcyjnych. Wynika to głównie z ich wyższej w porównaniu do innych rodzajów kompresorów wydajności. Pozwalają na intensywną pracę ciągłą i umożliwiają wygenerowanie w krótkim czasie ogromnych ilości energii.
Podczas ich użytkowania nie trzeba robić przerw na chłodzenie czy regenerację elementów. Nie wpływa to jednak negatywnie na ich koszty eksploatacji, ponieważ nieprzerwana praca to ich główne przeznaczenie. Co więcej:
- są odporne na uszkodzenia, niewymagające w konserwacji oraz łatwe w naprawie,
- mogą pracować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, nawet pod dużymi obciążeniami,
- są ciche, ekonomiczne w użytkowaniu i przyjazne środowisku.
Można wybierać spośród modeli olejowych i bezolejowych oraz z napędem bezpośrednim czy pasowym. Łatwo wkomponować je w zaawansowane systemy składające się z większej ilości urządzeń oraz dodatkowych sterowników. Można także wyposażyć je w elementy uzdatniające czy osuszacze.
Jakie jeszcze rozwiązania można zastosować w systemach ze sprężarkami śrubowymi, by w pełni wykorzystać ich potencjał? Na uwagę zasługuje w szczególności odzysk ciepła oraz montaż sprężarek wraz z komputerami przemysłowymi sterującymi ich pracą.
Odzysk ciepła ze sprężarek śrubowych
Marnowanie energii jest szkodliwe zarówno dla finansów przedsiębiorstwa, jak i środowiska. Firmy, które chcą czerpać maksimum korzyści ze stosowania sprężarek śrubowych, wykorzystują m.in. rozwiązania związane z odzyskiwaniem ciepła. Jest on możliwy poprzez:
- odzyskiwanie ciepłego powietrza, które jest wyrzucane przez kompresor;
- ponowne wykorzystywanie ciepła z obwodu olejowego.
Podgrzanym uprzednio powietrzem można posłużyć się do ogrzewania wody lub pomieszczeń w zakładzie pracy. Co ciekawe, odzysk ciepła może wynieść nawet do 85% mocy znamionowej napędu – pozwala to wygenerować ogromne oszczędności, które uzależnione są od sumarycznej mocy posiadanego systemu! Im większa jest instalacja, tym większe będą korzyści. Z kolei brak stosowania odzysku ciepła sprawia, że cała energia wyprodukowana podczas pracy sprężarek ucieka do atmosfery i ulega zmarnowaniu.
Wśród podstawowych zalet stosowania odzysku ciepła w systemach ze sprężarkami śrubowymi wymienia się:
- oszczędność kosztów i ograniczanie emisji CO2,
- czerpanie dużych korzyści przy niskim nakładzie kosztów,
- możliwość inwestycji, która relatywnie szybko się zwróci,
- szansę promowania marki jako przyjaznej środowisku.
Zaawansowane systemy inteligentnego sterowania
Sprężarki śrubowe można kontrolować przy pomocy zaawansowanych systemów inteligentnego sterowania. Pozwalają one m.in. na:
- zarządzanie dużą liczbą kompresorów jednocześnie,
- przewidywanie zużycia zasobów w czasie rzeczywistym i dostosowywania parametrów pracy urządzeń,
- wykorzystanie z różnymi rodzajami sprężarek, również tymi starszego typu,
- duże oszczędności – zarówno w zakresie zużycia komponentów systemu, jak i energii,
- ręczną obsługę przy pomocy ekranu dotykowego lub aplikacji mobilnej.
Tego rodzaju systemy mają postać niewielkiego komputera przemysłowego z wyświetlaczem, jednak dzięki temu, że komunikują się przy pomocy protokołu internetowego Ethernet, można przeglądać dane również na dowolnym innym nośniku – tablecie, smartfonie czy komputerze.
Dobór odpowiedniej sprężarki też jest ważny!
Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki daje sprężarka śrubowa, należy odpowiednio do potrzeb dobrać jej rodzaj. Trzeba zwrócić uwagę na podstawowe parametry, w szczególności moc, ciśnienie i wydajność. Warto także pochylić się nad tym, czy zależy Ci na:
- kompaktowej obudowie czy znacznie większej wydajności,
- możliwości samodzielnej konfiguracji i otrzymaniu produktu gotowego do uruchomienia niemal od razu,
- elementach dodatkowych – separatorach, filtrach, osuszaczach, przetwornicach, specjalnych sterownikach,
- niskim poziomie emitowanego hałasu – w przypadku, gdy w pobliżu pracować mają także ludzie,
- programowaniu sprężarki pod odzysk ciepła czy wbudowaniu jej w system o określonym przeznaczeniu.
Na rynku znaleźć można sprężarki śrubowe o specjalnie zabezpieczonych napędach bezpośrednich, co pozwala na stosowanie ich w zapylonym środowisku. Ciekawym rodzajem produktów są też sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności. Są wyposażone w napęd zmiennoobrotowy, który reguluje pracę silnika. Znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne. Umożliwiają generowanie oszczędności w zakresie finansów i energii, poprzez możliwość dostosowania wydajności do bieżących potrzeb.