W erze rosnącej świadomości ekologicznej, każdy aspekt działalności gospodarczej, w tym także pakowanie, powinien być przemyślany pod kątem jego wpływu na środowisko. Taśmy pakowe, będące integralną częścią procesów logistycznych i dystrybucyjnych, mają w tym zakresie znaczący potencjał. Chociaż stanowią niewielką część pojedynczego opakowania, w skali makro wywierają znaczący wpływ na środowisko ze względu na sposób ich utylizacji. Na szczęście istnieje alternatywa, dzięki której proces pakowania jest nie tylko szybki i wygodny, ale również neutralny dla planety.
Wybór dobry dla biznesu i środowiska
Nowoczesne firmy, szczególnie te działające w sektorze e-commerce coraz częściej koncentrują się na praktykach minimalizujących negatywny wpływ ich działalności na środowisko naturalne. Jednym z kluczowych aspektów tej specyficznej transformacji jest wybór taśmy do pakowania, który powinien uwzględniać nie tylko politykę środowiskową, ale przede wszystkim specyficzne potrzeby przedsiębiorstwa i danej branży. Taśmy papierowe i podgumowane, a także te wykonane z biodegradowalnych polimerów czy celulozy, to w tym przypadku neutralna dla środowiska alternatywa tradycyjnych taśm syntetycznych.
Jak wybrać ekologiczną taśmę pakową?
Choć taśmy pakowe przyjazne dla środowiska są dziś powszechnie dostępne na rynku, wybór odpowiedniego produktu nie zawsze bywa oczywisty na pierwszy rzut oka. Na co zwrócić uwagę na etapie optymalizacji procesu pakowania?
- Wybierz taśmy pakowe wykonane z biodegradowalnych materiałów (z papieru lub skrobi), ponieważ ich rozkład jest mniej obciążający dla środowiska.
- Zwróć uwagę na produkty certyfikowane przez organizacje ekologiczne.
- Postaw na taśmy z klejem na bazie naturalnych żywic – nietoksyczne dla środowiska i często biodegradowalne.
Tradycyjne taśmy pakowe z oferty firmy Opako – https://www.opako.com.pl/tasmy/tasmy-pakowe, bardzo często są produkowane z tworzyw sztucznych, które trudno się rozkładają, a ich powstawanie wiąże się również z dużym zużyciem energii i emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Taśmy ekologiczne z papieru lub innych materiałów biodegradowalnych łatwiej natomiast poddać recyklingowi, a ich produkcja generuje znacznie niższy ślad węglowy. Ponieważ nie zawierają toksycznych substancji, które mogą się uwalniać podczas utylizacji zużytych produktów, są również bezpieczniejsze dla użytkowników.
“Stosowanie ekologicznych taśm do pakowania produktów i zamówień jest nie tylko wyrazem troski o środowisko. To także racjonalna decyzja biznesowa, która pomaga osiągać cele związane ze zrównoważonym rozwojem, poprawia wizerunek firmy oraz pomaga generować oszczędności poprzez efektywne wykorzystanie materiałów.” – mówi ekspert NEOPAK, lidera w sprzedaży opakowań.
Co to znaczy, że taśma pakowa jest ekologiczna?
Na rynku opakowaniowym funkcjonują różne taśmy do pakowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują produkty wykonane z surowców pochodzenia naturalnego, które po wykorzystaniu łatwo poddać utylizacji. Na tym tle wyróżniają się papierowe taśmy pakowe charakteryzujące się również wysoką odpornością na procesy starzenia oraz naświetlenie. Ponieważ w pełni nadają się do recyklingu razem z kartonami, proces segregacji odpadów opakowaniowych jest w tym przypadku znacznie prostszy. Papierowe taśmy do pakowania mogą być pokryte klejem syntetycznym lub naturalnym. Są także najbardziej uniwersalne pod kątem przydatności, dlatego doskonale sprawdzają się do pakowania paczek o zróżnicowanej wadze i wielkości. W sektorze opakowaniowym, najczęściej zakleja się nimi kartony.
Do zabezpieczania ciężkich przesyłek idealnie nadają się natomiast taśmy podgumowane , które można kupić w najlepszej cenie w firmie NEOPAK – https://neopak.pl/tasma-podgumowana-wzmacniana-60150m-id-2481 . Wykonane zazwyczaj z brązowego papieru kraft, pokryte naturalnym klejem skrobiowym aktywowanym wodą, zapewniają wyjątkowo mocne wiązanie. Jednocześnie są w 100 proc. biodegradowalne i kompostowalne, a w związku z tym bezpieczne dla środowiska i użytkownika. Choć ich nadrzędną funkcją jest zabezpieczenie kartonów i innych opakowań, doskonale sprawdzają się także jako nośniki reklamy.
Równie ciekawym rozwiązaniem są ekologiczne taśmy solwentowe stworzone z myślą o wydajnym pakowaniu w każdych warunkach oraz bezpieczeństwie użytkowania. Doskonale przyczepna taśma pakowa z wytrzymałego papieru i kleju kauczukowego precyzyjnie łączy powierzchnie kartonowe, a jej struktura umożliwia opisanie przy użyciu dowolnego przyboru. Tym samym może zostać wykorzystywana nie tylko jako pasmo spajające, ale również jako etykieta informacyjna, którą umieszcza się na paczkach czy opakowaniach produktowych. Taśma solwentowa łatwo się nakłada, gdyż do dzielenia jej na odcinki nie potrzeba żadnych narzędzi. Tego typu samoklejące taśmy pakowe znajdują zastosowanie w magazynach, biurach, chłodniach, sklepach i domach. Ich właściwości doceniają także firmy organizujące przeprowadzki i sklepy prowadzące sprzedaż wysyłkową.
Ekologiczne taśmy do pakowania to rozwiązanie, które firmom z sektora e-commerce pozwala funkcjonować według stale rosnących wymagań dotyczących zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Również indywidualni użytkownicy, wybierając taśmy biodegradowalne, kompostowalne lub z naturalnych źródeł, mogą ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych, które trafiają codziennie na wysypiska śmieci.
Przyszłość pakowania jest eko
Na całym świecie wprowadzane są coraz ostrzejsze regulacje dotyczące redukcji odpadów i promocji zrównoważonych praktyk biznesowych. Stosowanie ekologicznych taśm pakowych to krok na drodze do spełnienia tych wymagań i uniknięcia potencjalnych kar. Nie ulega też wątpliwości, że przedsiębiorstwa coraz częściej są oceniane przez pryzmat swojej polityki środowiskowej. Używanie ekologicznych taśm pakowych może być częścią szerszej strategii zrównoważonego rozwoju, która buduje pozytywny wizerunek firmy i zwiększają zaufanie wśród partnerów biznesowych oraz klientów. Integracja zrównoważonych praktyk, obejmujących między innymi stosowanie ekologicznych taśm pakowych, może poprawić efektywność łańcucha dostaw przez lepsze zarządzanie materiałami i odpadami.