W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej pacjent powinien jak najszybciej umówić się na konsultację onkologiczną. W Warszawie przyjmuje wielu onkologów, ale chorzy nie zawsze wiedzą jak taką wizytę zorganizować i który specjalista będzie dla nich najodpowiedniejszy. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji?
Kiedy warto się zgłosić do onkologa?
Do onkologa pacjentów bardzo często kieruje lekarz rodzinny lub inny specjalista, który wykryje niepokojące symptomy mogące sugerować rozwój nowotworu. Do onkologa można też udać się bezpośrednio, po zauważeniu u siebie groźnych objawów lub w ramach profilaktyki zdrowotnej. Obecnie do onkologa nie jest już wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego, i dotyczy to także chorych leczących się w ramach NFZ, choć oczywiście wizyta umówiona prywatnie zazwyczaj odbywa się w dużo szybszym terminie, co przy chorobach nowotworowych ma ogromne znaczenie.
Rejestrując się onkologa trzeba sprawdzić, czy jest to właściwa poradnia – każdy specjalista zajmuje się inną częścią ciała, dlatego mając problem np. ze zmianami w obrębie jamy ustnej pacjent powinien zgłosić się do poradni nowotworów głowy i szyi. Jeśli objawy nie są jednoznaczne i nie wiadomo, który specjalista onkolog będzie tym odpowiednim, wystarczy poprosić o pomoc personel medyczny odpowiedzialny za organizację wizyt.
Co jest potrzebne do poradni onkologicznej?
Niezależnie od tego, czy to pierwsza, czy kolejna z rzędu wizyta u onkologa, zawsze powinno się zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków. Objawy warto zapisać sobie na kartce, tak by podczas konsultacji z lekarzem o niczym nie zapomnieć, nie zaszkodzi też stworzyć listę pytań do onkologa.
Ile się czeka na wizytę u onkologa?
Do onkologa nie zawsze udaje się umówić od razu – na wizytę bez skierowania czeka się średnio kilkadziesiąt dni, a do niektórych specjalistów nawet parę miesięcy. Wielu pacjentów decyduje się więc na wizytę prywatną, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, gdzie czas oczekiwania na konsultację będzie zdecydowanie krótszy. Prywatna konsultacja onkologiczna również nie wymaga skierowania, warto natomiast dobrze przygotować się do wywiadu lekarskiego i zabrać ze sobą komplet aktualnych badań.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/onkolog-pierwsza-wizyta-onkologia/
https://pacjent.gov.pl/archiwum/2019/pacjenci-z-podejrzeniem-choroby-nowotworowej