Porównanie kas fiskalnych stacjonarnych i mobilnych – którą wybrać?

Niemal każdy polski przedsiębiorca jest zobligowany do korzystania z kasy fiskalnej i wystawiania z jej pomocą paragonów. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli tych urządzeń, wśród których coraz częściej spotkać można kasy mobilne. Czym różnią się one od swoich stacjonarnych odpowiedników? Jaki rodzaj urządzenia fiskalnego najlepiej sprawdzi się w konkretnym biznesie? Przedstawiamy poniżej!

Czym różnią się kasy mobilne od stacjonarnych?

Stacjonarna kasa fiskalna to każde urządzenie, które do pracy potrzebuje podłączenia do zasilania. Jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj umieszcza się ją w jednym miejscu w sklepie lub punkcie usługowym i nie zmienia jej położenia. W przeciwieństwie do stacjonarnej kasy urządzenie mobilne nie musi być stale podłączone do źródła prądu – wszystko dlatego, że umieszczono w nim pojemny akumulator. Aby mobilna kasa fiskalna mogła funkcjonować, należy wcześniej ją naładować. Dzięki temu można zabrać ją w dowolne miejsce i nie być ograniczonym wyłącznie do jednego pomieszczenia. Jedno naładowanie pozwala zazwyczaj na wystawianie paragonów przez co najmniej jeden dzień, dlatego nie trzeba się martwić, że będąc w trasie, trzeba szybko znaleźć źródło zasilania.

Kasa fiskalna online – stacjonarna lub mobilna

Obecnie kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii są stopniowo wypierane przez urządzenia online – coraz więcej branż jest zobowiązanych do korzystania z tego rodzaju kas, a na rynku pierwotnym nie ma już możliwości zakupu kasy innej niż online. Kasy fiskalne online wysyłają kopie wystawianych paragonów fiskalnych, a także inne informacje (np. dotyczące wykonanych przeglądów kasy, raportów) do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu zarządzanego przez Krajową Administrację Skarbową. Dokonują tego za pośrednictwem internetu, dlatego każda kasa fiskalna online musi mieć zapewnione stabilne połączenie z siecią.

Jak można zapewnić łączność internetową kasie stacjonarnej, a jak mobilnej?

W przypadku stacjonarnych kas fiskalnych możliwości połączenia tego urządzenia z internetem są bardzo szerokie. Można zdecydować się np. na kabel sieciowy – wystarczy wtedy wpiąć do urządzenia przewód i uzyskać szybkie, stabilne połączenie. Niestety to rozwiązanie wiąże się z obecnością dodatkowego kabla, co może być dość uciążliwe. Często wybieranym rozwiązaniem jest również router WiFi – w takim przypadku można zapewnić połączenie z internetem zarówno kasie fiskalnej, jak i pracownikom, a nawet klientom. Można również zdecydować się na transmisję GPRS – wtedy należy umieścić w kasie kartę SIM. Dostępne jest także połączenie NetShare, które polega na podłączeniu kasy fiskalnej do urządzenia komputerowego poprzez kabel USB. W stacjonarnych punktach najczęściej wybierane jest jednak połączenie WiFi lub poprzez kabel sieciowy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mobilnych kas fiskalnych – tutaj możliwości są już nieco ograniczone. Przede wszystkim można zdecydować się na transmisję GPRS tak jak w przypadku kasy stacjonarnej. To jedna z najczęściej wybieranych opcji – pozwala na połączenie z internetem wszędzie tam, gdzie znajduje się zasięg sieci komórkowej. CZęść przedsiębiorców wybiera połączenie WiFi – trzeba jednak wtedy zaopatrzyć się w mobilny router albo używać smartfona jako hotspota. Jest to zatem nieco mniej wygodne i mniej stabilne rozwiązanie niż transmisja GPRS.

Jaką kasą fiskalną wybrać – mobilną czy stacjonarną?

W przypadku mobilnych biznesów, takich jak salon fryzjerski czy kosmetyczny z dojazdem do klientów, wybór rodzaju kasy fiskalnej wydaje się oczywisty. Najlepiej w takich przypadkach sprawdzą się mobilne kasy fiskalne, gdyż nie wymagają stałego podłączenia do prądu. Co więcej, przenośne urządzenia fiskalne występują obecnie w wyjątkowo małych rozmiarach, dlatego ich przenoszenie nie stanowi żadnego problemu. Warto tutaj zwrócić uwagę na taki model jak Posnet Mobile Online, który jest tak niewielki, że zmieści się nawet w kieszeni. Wybierając mobilną kasę fiskalną, koniecznie trzeba sprawdzić czas pracy urządzenia po naładowaniu – podawany jest on najczęściej w godzinach albo liczbie możliwych do wydrukowania paragonów.

Właściciele stacjonarnych firm mają natomiast do wyboru zarówno stacjonarne, jak i mobilne kasy fiskalne. Urządzenia stacjonarne występują w wielu różnych wersjach – można zdecydować się zarówno na niewielką, prostą kasę, która zajmie niedużo miejsca na ladzie, jak i na większy model z wyświetlaczem-chorągiewką, który pozwoli klientom na zaznajomienie się ze szczegółami transakcji. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w punkcie stacjonarnym używać kasy mobilnej – można wtedy np. podejść z urządzeniem bezpośrednio do klienta albo bez problemu przenosić kasę z miejsca na miejsce. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mobilne kasy fiskalne zazwyczaj są droższe od swoich stacjonarnych odpowiedników, a także nie dają takich samych możliwości (mają np. znacznie mniejsze wyświetlacze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *